W przypadku nie wyrażenia zgody, nie gwarantujemy pełnej funkcjonalności strony

Historia miejscowości

Radomyśl leży w południowo – wschodniej części utworzonego w 1975 r. województwa siedleckiego      a obecnie mazowieckiego.

Powierzchnia geodezyjna Radomyśli wynosi 869 ha. Najstarsza króciutka wzmianka Radomyśli pochodzi z 1418r. W roku 1827 Radomyśl liczyła 244 mieszkańców.

W latach 1845 – 1855 nasze tereny dotknęły liczne nieszczęścia: nieurodzaje, gradobicia i ulewy. Wtedy to także mnóstwo ludzi zmarło na cholerę.

W 1931 roku powstała parafia w Radomyśli, która objęła również okoliczne wsie: Okniny i Zabłocie.

W 1955 roku do parafii przyłączyła się również wieś Januszówka. Obecny kościół wzniesiono w 1936 roku. Styl, w jakim zbudowany jest kościół jest nieokreślony.

Do roku 1966 funkcjonowała w Radomyśli Gromadzka Rada Narodowa i placówka pocztowa. W 1962 roku doprowadzona została energia elektryczna.

W 1983 roku mieszkańcy okolicznych wsi wybudowali Kościół czynie społecznym przystanek PKP    w Radomyśli oraz drogę asfaltową. Od 1985 roku dojeżdża do miejscowości autobus z Siedlec.

Na terenie miejscowości znajdują się dwa sklepy, zlewnia mleka, Ochotnicza Straż Pożarna, zakład ślusarski, zakład piekarniczo – cukierniczy. Większość mieszkańców Radomyśli to rolnicy.

Historia szkoły

1866 – według opowiadań miejscowych ludzi szkoła powstała we własnym na ten cel przeznaczonym budynku. Znajdował się on na polu zakupionym przez wsie : Radomyśl, Zabłocie, Okniny, Januszówka i Dziewule. Nauka była udzielana w języku rosyjskim i polskim. Nauczycielami byli przeważnie Rosjanie. Z tego okresu zachował się jedynie dziennik lekcyjny z lat 1890 – 1896.

dziennik

1919 – w czasie wojny europejskiej budynek szkolny został opuszczony a nauka odbywała się   w mieszkaniach prywatnych. W 1919 roku budynek został sprzedany. Od tego roku nauczycielami byli już sami Polacy.

1923 – powstała dwuklasowa publiczna szkoła w Radomyśli. Należały do niej wsie : Radomyśl i Zabłocie. 1 września 1923 roku mianowani zostali : Aleksander Szostek – kierownik szkoły i Antoni Osiński – nauczyciel.

1928 – powstała trzyklasowa szkoła powszechna w Radomyśli. Obwód szkoły objął Radomyśl, Okniny i Zabłocie. uczęszczało wówczas 157 dzieci. Sale szkoły wynajęto u M. Izdebskiego, A. Salomończyka i L. Oknińskich.

1932 – grunt szkolny z danego miejsca został przeniesiony koło gościńca radomysko – zabłockiego. Było to ok. 3800 m2 z dodatkiem 6200 m2 łąki bagnistej koło Oknin.

1935 – wybuchł pożar w Radomyśli. Spaliła się klasa L. Oknińskiego. Poszkodowana została nauczycielka Salomea Frącka. Spaliły się meble i tablica afiszowa szkoły.

1939 – 1944 – podczas II wojny światowej zajęcia w szkole nie były przerwane. Lokale szkolne mieściły się u Jana Oknińskiego i J. Wiśniewskiego. Nauczano tajnie geografii Polski i historii.

1947 – nauka rozpoczęła się we własnych lokalach zestawionych z baraków poniemieckich. W szkole zapisanych było 194 dzieci. Było to siedem oddziałów. Nabór do tej szkoły był trudny ze względu na to, iż szkoła znajdowała się w małym środowisku a przyległe szkoły podstawowe były położone daleko od niej a dojazd do szkoły był trudny. Wokół szkoły znajdowały się działki, na których uczniowie pod bacznym okiem nauczycieli uprawiali różnego rodzaju warzywa. Działka szkolna miała początkowo 5 a. podzielona była na dwie części, które jeszcze podzielono na 24 poletka – każde o wymiarach 10 m2. Założenie działki szkolnej miało duże znaczenie, ponieważ stała się ona podstawową formą nauczania praktycznego dla uczniów.

ciecie kukurydzy kopia odchwaszcznie roslin kopia
pielegnacja dzialki kopia sadzenie pomidorow kopia

1963 – 1964 - na miejscu baraków została pobudowana piękna piętrowa szkoła i dom nauczyciela.

1986,11 października– z udziałem władz wojewódzkich dokonano oficjalnego oddania do użytku instalacji c.o., które zostało zainstalowane dzięki dyrektor -  pani Henryce Kowalczyk.

1996, 12 maja – uroczyste nadanie szkole imienia Henryka Sienkiewicza.

1999 – utworzenie Publicznego Gimnazjum w Wiśniewie o/Radomyśl.

2002 – szkołę opuścili pierwsi absolwenci Publicznego Gimnazjum

absolwenci2002

2003 – po wieloletniej pracy na stanowisku dyrektora szkoły kadencję zakończył dyrektor Stanisław Ponikowski.

2004 – powstał Zespół Oświatowy Publiczne Gimnazjum i Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Radomyśli, a stanowisko dyrektora objęła Małgorzata Szerszeń.

2006 - rozbudowa szkoły. Dobudowanie sali gimnastycznej i sal lekcyjnych

2009 - Stanowisko dyrektora objęła Beata Wiszniewska.

2016 - 2017 - generalny remont budynku.

2017 - przekształcenie Zespołu Oświatowego w Radomyśli w Szkołę Podstawową w Radomyśli

Brak wydarzeń w kalendarzu

My na mapie